Tekst pochodzi z 2012 roku i jest archiwalny
Jest to obecnie staroć, ale w tamtych czasach był to najlepszy na świecie interfejs USB.
Berkeley Audio Design w czerwcu 2011 wprowadził do sprzedaży
Alpha USB – asynchroniczny interfejs USB, dedykowany jako naturalne uzupełnienie do przetwornika DAC Alpha
Długo oczekiwany asynchroniczny interfejs USB/AES-EBU/SPDIF, który został oficjalnie zapowiedziany przez Berkeley Audio Design 28 marca 2011, w końcu się pojawił. Cena detaliczna w USA niestety wysoka 1695$ (podwyższona potem prawie do 2000$). Interfejs używa rozwiązania o nazwie Streamlength Asynchronous USB kod, na które licencji udziela Wavelength Audio, który był pionierem w tej materii. To samo rozwiązanie ma na pokładzie przetwornik Ayre QB-9. Zapewnia ono redukcję jittera do niespotykanych wcześniej przy transferze USB poziomu. Pamiętajmy jednak, że niski jitter i super clocking to nie jedyne warunki dobrego brzmienia, co czym się już przekonałem.
Z bliższych informacji na temat produktu wynika, iż jest on wyposażony w wejście USB 2.0 i 2 ręcznie przełączane wyjścia cyfrowe AES i BNC. Tradycyjnie dla Berkeley Audio Design nie posiada włącznika zasilania. Wyposażony jest w dwie diody, zieloną wskazującą ustanowione połączenie USB, a żółtą wskazującą tryb standby. Wspiera próbkowanie 192kHz oraz długoć słowa 24 bity. Urządzenie ma za zadanie izolację szumów z komputera, zawsze obecnych na wyjściu USB. Urządzenie jest wyposażone w master clock, zapewniający bardzo niski poziom jittera i oddzielny zasilacz liniowy oraz izolację elektryczną USB od wyjścia cyfrowego audio. Interfejs jest przystosowany do pracy z Windows, Apple Macintosh i niektórymi wersjami Linuxa. Dla Apple nie jest konieczny żaden sterownik. Dla Windowsa został opracowany sterownik XP, Vista i 7.
W opakowaniu klient otrzyma urządzenie, instrukcję obsługi, kabel zasilający oraz CD z driverami.
.
SPECYFIKACJA
Wejście: High Speed USB 2.0 – typ B recept.
Wyjście: przełączane, coaxial SPDIF – BNC, 75? lub zbalansowane AES EBU – XLR, 110?
Wspierane próbkowanie: 44.1kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, 192kHz
Wspierana długość słowa: do 24 bitów
Wspierane systemy operacyjne: Apple Macintosh i Microsoft Windows
Wymiary: 6,5 W X 126,8 S x 12,8 G
Zasilanie: 100-120V lub 240V, 50/60Hz, gniazdo zasilające IEC power
Pobór zasilania: 3 W
.
BRZMIENIE
Alpha USB jest nadal uważany za najlepszy dostępny interfejs USB/spdif. Ustępuje mu nieznacznie trio M2Tech EVO, Clock + Supply.
Obietnica BADA:
“The Alpha DAC combined with the new Alpha USB is capable of a level of fidelity unequaled by any other form of audio reproduction, including first generation analog master tapes and direct-to-disc vinyl records.”
Firma uważa, że połączenie jej przetwornika Alpha z dedykowanym interfejsem USB jest w stanie zapewnić jakość brzmienia nieporównywalną z żadnym innym źródłem dźwięku, włączając analogowe taśmy matki i nagrania na winylu.
Może się skuszę, ale jeszcze nie widzę w ofercie u dystrybutora w Europie, gdzie kupiłem przetwornik.
Może się skuszę, ale jeszcze nie widzę w ofercie u dystrybutora w Europie, gdzie kupiłem przetwornik.
.
ILE KOSZTUJE
Cena w USA ponad $1900, czyli jest bardzo wysoka, chyba najwyższa na rynku wśród interfejsów USB. Szczególnie, że jeszcze trzeba dokupić dobry interkonekt cyfrowy XLR. Taka widać jest polityka firmy, która zapewniła atrakcyjny cenowo przetwornik (ale bez USB), należący do czołówki światowej, ale za dodatkowy osprzęt już trzeba słono dopłacić.