Singxer SU-6
Kupiłem najnowszy interfejs Singxer aby za jego pomocą zrobić testy DAC Metrum Pavane oraz EMM Labs DAC2X v2
Opis urządzenia
Interfejs cyfrowy SU-6 to nowa generacja cyfrowego interfejsu audio USB pd Singxer. Wykorzystuje najnowszy układ z serii xCORE-200 XMOS i wysokowydajny układ PGA Xilinx. SU-6 jest interfejsem cyfrowym wykorzystującym system zegarowy odporny na zmiany temperatury. Dwa kryształowe femtosekundowe oscylatory CCHD-957 firmy Crystek zapewniają solidne podstawy doskonałej jakości sygnału audio na wyjściu SU-6. Interfejs cyfrowy SU-6 wykorzystuje standardowy interfejs wejściowy USB 2.0 i ma bogatą listę interfejsów wyjściowych, w tym S / PDI dla światłowodowych / koncentrycznych wyjść RCA i BNC, AES / EBU dla zbalansowanego wyjścia XLR, RJ45 i HDMI interfejsy. Wyjście I2S (w tym sygnał DSD ON), wyjście zegara obsługuje zegar główny MCLK i zegar słów WCLK. Konstrukcja systemu zasilania została zoptymalizowana, a sekcja audio jest wyposażona w superkondensator 7,5F (7,500,000 uf).
SU-6 to nowo opracowany super-interfejs USB od Singxer. W porównaniu z poprzednimi produktami korzysta głównie z czterech nowych, samodzielnie opracowanych przez Singxer technologii:
1, wbudowanej technologii wstępnego kształtowania CPLD, technologii synchronizacji źródła opartej na FPGA przekształcającej izolowany sygnał I2S, eliminując w ten sposób addytywne zakłócenia powodowane przez chip izolacyjny.
2, nowo zaprojektowany algorytm FPGA, wbudowane FIFO buforowania danych, a następnie wyjścia, wyjście SPDIF jest ponownie kodowane przez FPGA, dzięki czemu wyjście koncentryczne może obsługiwać najwyżej PCM 384K i DSD DOP128.
3, wykorzystanie wysokowydajnego femtosekundowego oscylatora krystalicznego CRYSTEK CCHD-957, z opracowanym przez producenta układem stałej temperatury i układem zasilania superkondensatorowego o bardzo niskim poziomie szumów, dodatkowo poprawia wydajność zegara w zakresie krótkiej stabilności.
4. Oryginalny system pojedynczego zegara, wszystkie obwody urządzenie przyjmują zegar synchroniczny, w którym zegar USB jest syntetyzowany przez PLL pochodzący od zegara femtosekundowego.
Recenzja
Najnowszy interfejs USB I2S Singxer SU-6 jest następcą uznanego SU-1.
Wcześniej Singxer SU-1 porównywałem z najnowszym Gustardem U-16, w jego wyniku uznałem Gusrtarda U-16 za nieznacznie lepszego od starszego SU-1.
W związku z tyym najnowszy Singxer SU-6 porównam tylko z Gustardem U-16, czyli zwycięzcą poprzedniego wielkiego testu 4 interfejsów.
Najnowszy SU-6 jest też 2x droższy od poprzednich topowych interfejsów, gdyż w Chinach kosztuje 620$, czyli 2x więcej od Gustard U-16 i starszego SU-1.
Przed testem SU-6 wygrzewał się kilka dni, chociaż nie zauważyłem znaczącej różnicy w brzmieniu po tym zabiegu. Porównanie było dokonywane tylko na wyjściu cyfrowym coaxial, gdyż wcześniej Gustrd U16 także był podłączony do DAC za pomocą tego wyjścia.
Testowanie miało miejsce na DAC Metrum Pavane Level 3, który posiada także wejście I2S w formacie Ethernet, ale Gustard U16 nie ma takiego wyjście (jest tylko wyjście I2S HDMI) więc nie było możliwości dokonać porównania w standardzie I2S. Wtyczki wyjściowe w obu interfejsach USB ustawiłem jako Kernel, gdyż tą wtyczkę dla Windows uważam za najlepszą.
Funkcjonalnie oba urządzenia są podobne, wyjątkiem jest większa liczba wyjść cyfrowych w SU-6, w tym I2S Ethernet, którego zabrakło w Gustard U16.
Brzmienie
Po podłączeniu od razu słychać że oba interfejsy mają inne brzmienie. Nie trzeba się wsłuchiwać aby to usłyszeć. Na pierwszy rzut oka nie można od razu wskazać, które brzmienie jest lepsze i na czym polega różnica, trzeba się dłużej wsłuchać aby wyłapać na czym polegają te różnice.
W bezpośrednim porównaniu Gustard U16 wydaje się nieraz jakby grał łagodniejszym i bardziej zaokrąglonym brzmieniem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to brzmienie bardziej analogowe, ale po dłuższym czasie okazuje się, że jest ono nieco mniej dokładne. Dźwięk nieraz gra większymi plamami. Nie jest to efekt, który stale słychać, ale można go wyłapać na niektórych nagraniach. Brzmienie SU-6 jest bardziej precyzyjne, bardziej zdefiniowane, krawędzie i głębia są nieco lepiej zdefiniowane, a przekaz bardziej konturowy. W niektórych momentach U16 wydawał się, że brzmi bardziej płasko w zestawieniu z SU-6. Przestrzeń SU-6 jest bardziej trójwymiarowa i uporządkowana. Brzmienie SU-6 odbieram jako lepsze niż U16 i są to spore różnice. Cena, która jest 2x wyższa wydaje się być usprawiedliwiona. Na pewno jest to większa różnica niż pomiędzy U16 i starszym SU-1. Tam akurat była to różnica na korzyść Gustarda U-16, a ceny obu urządzeń były zbliżone.
Konfiguracja
Jest kilka sterowników do wyboru, po zainstalowaniu najnowszego Singxer_USB_Audio_Class2-Driver_v4.67.0 komputer się zawiesił i stał się zamulony. Także odinstalowałem go i wgrałem starszy sterownik Singxer_USB_Audio_Class2-Driver_v4.45.0. Wtyczki wyjściowe oczywiście SU-6 Kernel Streaming.
Singxer SU6 vs Gustard U16 test
Singxer SU 6 opinia opinie vs Gustard U-16
Singxer SU-6 review recenzja