Singxer SU-1 Interfejs USB USB z XMOS XU208 CPLD DSD256 DOP
Opis
Referencyjny interfejs USB / I2S spdif Singxer U-1
Technika konwersji USB stale się unowocześnia, choć już 3 lata temu osiągnęła poziom dobrego odtwarzacza CD, a biorąc pod uwagę pierwsze ultra hi-end urządzenie tego typu Berkeley Alpha USB, to nawet wcześniej. Do rynku urządzeń dostępnych cenowo takich jak Gustard U12, Stello U3 i m2tech Hiface EVO2 dołączył Singxer SU-1. Potem pojawił się konkurujący, nowszy produkt Gustard U16.
Dźwięk USB rozwijał się znacznie szybciej niż w przypadku układów DAC, zasilaczy lub analogowych stopni wyjściowych, z których wszystkie są dość dojrzałe od wielu lat. Nadal jednak solidne implementacje USB na pokładzie DAC są rzadkie oraz kosztowne i aby znaleźć rozwiązania USB o jakości referencyjnej, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły trzeba zapłacić fortuna za taki DAC. Tańszy i pewniejszy nadal jest zakup zewnętrznego interfejsu USB i dobrego kabla USB, nawet do ekstremalnie drogiego DAC.
Przed pojawieniem się tego urządzenia nie słyszałem o tej marce. Zainteresowało mnie, że zaimplementowali najnowszy chipset XMOS, który znacznie się poprawił od poprzedniego pod względem mocy obliczeniowej.
Panel przedni w SU-1 jest prosty, tylko 3 diody LED zasilania, sygnału, DSD i to wszystko. Na tylnej ściance natomiast jest gąszcz łącz, w tym wyłącznik. Posiada także wyjście HDMI I2S H. Fabrycznie współpracuje z DAC od PS audio , Gustard, Audio GD i Wyred 4 Sound i chociaż wyjście i2s istnieje już od jakiegoś czasu, nie ma jednolitego standardu, dlatego Singxer udostępnił opcje dopasowania poprzez wewnętrzne zworki w swoim mniejszym produkcie F-1, w celu dostarczenia oczekiwanego sygnału HDMI do każdej marki DAC. A w tym modelu zworki zamontowane zostały na dnie obudowy. Są to zewnętrznie regulowane przełączniki DIP, dzięki czemu SU-1 jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika.
Wewnątrz SU-1 jest podzielony na dwie sekcje; liniowy zasilacz z ekranowanym transformatorem Talema i wielostopniową regulacją napięcia LDO oraz płytę czterowarstwowa PCB, a na niej wiele elementów dobrej jakości, para zegarów „femto” Crystek CCHD-575, dwa cyfrowe izolatory ISO7641 zapewniające separację galwaniczną, układy FPGA firmy Xilinx.
Brzmienie
Urządzenie w cenie 399 USD faktycznie dostarcza poprawionej sonicznie prezentacji, względem M2Tech hiface EVO,2 wraz z zewnętrznym zegarem EVO Clock2 oraz względem starszego Gustard U12. Został w SU-1 znacznie ulepszony przekaz przestrzenny, lepsze są mikro szczegóły i jest nieco bardziej „czarne” tło, a jednocześnie brzmi bardziej naturalnie w zakresie wysokich częstotliwości. Jest to znaczna poprawa względem combo M2tech hiface EVO2+EVO Clock+amumulator i jest ona dobrze widoczna w postaci zdjęcia jakby firanki lub zasłony z której obecności wcześniej nie zdawałem sobie sprawy. Względem natomiast starszego Gustarda U12 odczucia są podobne – zdjęcie zasłony i wyraźna poprawa. 2x różnica w cenie jest uzasadniona.
Nie słychać dotąd też żadnych wad SU-1, może uda się je zauważyć jak pojawi się znacząco lepszy interfejs USB. W połączeniu z DAC Audio GD Master 7 najlepiej brzmi on poprzez wejście coaxial, a HDMI jest słabe, ale to jest wina Master 7, bo z każdym interfejsem to wejście brzmi słabo, gorsze jest tylko wejście USB Amanero w Master 7, dlatego używam Singxera SU-1. Kolejny DAC którego zestawiłem z Singxerem to najlepszy w historii tej firmy Accuphase DC-91 oraz referencyjny w moim obecnym głównym systemie DAC Audio Note Kits 4.1 Ultimate. To zestawienie pokazuje, że ten interfejs nie ma kompleksów i można go zastosować z najlepszymi DAC.. W porównaniu z obecnym największym konkurentem Gustard U16, brzmienie SU-1 ma bardzo podobny charakter, ale bardzo wnikliwa analiza pokazuje, że minimalnie mu jednak ustępuje, ale nie jest to wyraźna przewaga. Określam przewagę Gustarda U16 na 5%.
Konfiguracja
Uwaga na sterowniki USB, bo oferowane na stronie producenta (w języku angielskim) i na Shenzen Audio z roku 2017 są stare i ten interfejs z nim brzmi strasznie. Należy zdobyć sterownik v4.45 z wtyczką USB Audio 2.0(SU1) Kernel Streaming.
Podsumowanie
SU-1 ze sterownikiem v 4.45 i wtyczką Kernel to killer, warto wymienić U12 i starsze m2tech, pozostawiając tylko okablowanie. Dodaliby trochę sprytnego marketingu i mogliby go sprzedać za tysiące dolarów.
Za 399 USD to nadal okazja i nie sądzę aby zmniniaturyzowane moduły Singxer na płytce do zamontowania w DAC były w stanie zapewnić tą samą jakość co SU-1. Pojawił się jednak groźny rywal Gustard U-16. który jest też nieco tańszy.
Pewnym problemem jest słaba dystrybucja SU-1 w Europie i wyższe ceny w EUR. Pozostaje zawsze zakup w Chinach.
Dane fabryczne i techniczne
SU-1 jest niezależnym interfejsem cyfrowym o niskim jitterze z zegarem CRYSTEK CCHD-575/957
Zapewnia wysoką wydajność, niski poziom zniekształceń
Zapewnia szybka odpowiedź LDO jako główne źródło
Wyjścia: zbalansowane AES EBU, koncentryczne złącze RCA i BNC, gniazdo wyjściowe HDMI, port I2S, wyjście zegara WCLK.
Jest pierwszym interfejsem USB z użyciem XMOS xCORE-200 z serii produktów cyfrowych nowej generacji z chipem XMOS. Korzysta z 2x szybszej technologii przetwarzania, niż w starszych urządzeniach z chipem U8, osiągając szybkość 1000 MIPS przetwarzania.
Dane techniczne:
interfejs wyjściowy obsługuje częstotliwości próbkowania:
PCM:
44.1 KHz, 48 KHz, 88.2 KHz, 96 KHz,
176.4 KHz, 192 KHz, 352.8 KHz, 384 KHz
(I2S obsługuje wszystkie częstotliwość próbkowania, S/PDIF wsparcie do 192 KHz
DSD:
2.8 MHz (DSD64)-DoP, natywnie
5.6 MHz (DSD128)-DoP, natywnie
11.2 MHz (DSD256)- natywnie
I2S wsparcie wszystkich DSD
S/PDIF, AES/EBU wsparcie DSD64 DOP
maksimum 32 bitów przez wyjście I2S
maksimum 24 bity przez wyjście S/PDIF
USB wejściowe jest standardowym gniazdem typu USB-B gniazdem,
USB zakres zasilanie 4.5 V-5.1 V;
coaxial RCA wyjście S/PDIF sygnału, poziom elektryczny 550mV (standardowo),
impedancja wyjściowa 75 omów.
Zasilanie AC 115 V/230 V
TALEMA transformator.
projekt płytki drukowanej PCB płyty głównej z 4-warstwami,
Systemy kompatybilność:
1: Windows XP, Windows 7, Windows 8; 32/64 bit, należy zainstalować sterownik
2: Rodzina MacOS 10.6 i później, należy użyć własne sterowniki
3: Linux z UAC2 wykorzystuje własny sterownik
4: Android OS 4.2 i wyżej, potrzebują wsparcia funkcji OTG
I2S port wykorzystanie gniazdo wyjściowe HDMI
Singxer SU-1 test opinie
Singxer SU-1 test review