Lite DAC 72

DAC 24 / 96

Jest to ostatni jaki był dostępny (jeszcze w 2017 roku) na rynku DAC od chińskiej firmy LITE, słynącej z produkcji highendowych lampowych DAC w budżetowych cenach. Dodatkowo w ich konstrukcjach zwykle były też stosowane legendarne nieprodukowane już od lat multibitowe przetworniki PCM 1702, 1704, K63, uważane za najlepsze na świecie mimo upływu lat. Dlatego go zakupiłem i postanowiłem tu przedstawić. Jest to identyczna konstrukcja co osławiony DAC 60LE, tylko zamiast 24 bitowych przetworników PCM 1704 są 20 bitowe PCM 1702. Brzmienie na ścieżkach 16 bitowych w 100% nie różni się od osławionego DAC 60. Można dokonać tych samych upgrade co licznie opisywane w necie dla DAC 60. Ja zastosowałem część polecanych upgrade, bo nie chciałem zbyt wiele inwestować w ten DAC (posiadam już LITE DAC 60LE, w którego upgrade zainwestowałem duże pieniądze).

Do DAC 72 dodałem dławik 10mH, wymieniłem zegar oscylatora na złoty Vanguard, lampy na NOS Telefunken, a zamiast wymienić kondensatory sprzęgające dodałem równolegle 2szt kondensatorów Mundorf Silver in Oil 0,1uF. DAC ma chip na wejściu, który pozwala odbierać sygnał do 24/96.

Szczegóły Produktu:

DAC 72 zawiera rozwiązania z epoki złotego rozkwitu CD i wysoko oceniane PCM1702. Do złotej epoki multibitowych DAC zalicza się PCM1704, PCM63 i zastosowany w Lite PCM1702.

Przykładowo te kości przetworników zawiera też Wadia 16, Accuphase DP75, THETA DSP BASIC. Zastosowany przetwornik ma stabilny, namacalny, wiarygodny i piękny dźwięk.

Choć formalnie chip przetwornika posiada wewnętrzną budowę 20bitową, więc akceptuje tylko sygnał 16bitowy, co okazało się w ogóle nie stanowi ograniczenia dla jego brzmienia. Sam DAC 72 może akceptować sygnał 44,1 kHz ~ 96 kHz, dzięki kości odbiornika sygnału 96 kHz, co zapewnia uznany CS8414, z zewnętrznym precyzyjnym oscylatorem minimalizującym jitter

Zastosowano DF1704 na wyjściu z układu dekodera PCM1702, to połączenie najwyżej jakości.

Analogowa część maszyny to kolejne wspaniałe miejsce, komponenty wyjściowe wykorzystują lampy próżniowe, całkowicie eliminując układy scalone, w konstrukcji uniknięto też stosowania kilu układów sprzężenia zwrotnego, co mogłoby skutkować utratą detali.

Architektura wzmacniacza końcowego wykorzystuje 2 lampy 6DJ8 (ECC88) w układzie SRPP, zapewnia dużą moc wyjściową amplitudy, wysoki stosunek S / N i niską impedancję wyjściową. Fabrycznie są rosyjskie lampy 6DJ8 EH. Jeśli ktoś chce poprawić dźwięk dobrze zainwestować w NOS Telefunken PC 189 (jest tańsza), ECC 88 lub Brimar ECC 88. Te modele najlepiej się spisują.

Sygnał analogowy na wyjściu jest w całości wzmacniany poprzez lampy, bez wykorzystania układu scalonego ani tranzystora. Układ jest prosty, aby zapewnić wyrafinowany i naturalny dźwięk.

Zastosowano ELNA FOR AUDIO precyzyjne ceramiczne kondensatory elektrolityczne, rezystory DALE i inne komponenty wysokiej jakości.

Zastosowano oddzielne 2 wysokowydajne transformatory typu R dla sekcji analogowych i cyfrowych. Każdy układ ma niezależny zestaw linii zasilających. Precyzyjna część analogowa regulatora, zapewnia czyste, bezszumowe zasilanie DC.

Specyfikacja:

Rozmiar / materiał: metalowa obudowa o długości 405 mm, głębokości 290 mm, wysokości 100 mm (w tym stopy).

Panel aluminiowy (grubość 10 mm x długość 430 mm x wysokość 80 mm). Kolory panelu przedniego: srebrny lub czarny.

Waga: 7,5 kg

Lampy: 6DJ8 lub 6922, ECC88, inne równoważne – 2 szt

Zasilanie: 220/230 V / 50 Hz – 60Hz

Upgrade

Do sztandarowych upgrade należy oprócz zastosowania lamp NOS; wymiana kondensatorów sprzęgających 3.3uF zwykle na Mundorf Supreme S/G/O, choć można się pokusić o spokojniej brzmiące Jensen PIO lub PSVANE teflonowe, dodanie dławika 10H do zasilacza, wymiana 5 kondensatorów w zasilaczu (w tym 4 elektrolitów), dodanie do układu 2 kondensatorów Mundorf Supreme 0,01uF S/G/O.  Dobrze jest także wymienić zegar oscylatora na Vanguard TCXO 0.1ppm 6.144MHz zmniejszy to jitter. Dostępne jest wiele innych upgrade, w tym dodatkowe transformatory I/V w układzie wyjściowym i inne, bo jest to bardzo lubiany DAC na rynku DIY. Można nawet zaszaleć i zamontować baterię markowych kondensatorów teflonowych 2x 3,3uF ale cena będzie astronomiczna.

Brzmienie:

Seryjny DAC brzmi dość jasno i pojawiają się sibilianty, dlatego konieczny jest up-grade. Lite DAC 72 (po wszystkich up-grade) jest naprawdę udany, doskonały dla wszystkich, którzy szukają raczej analogowego, ale też obecnego brzmienia, nie tracąc przy tym zbyt wiele szczegółów.

Barwy są wspaniałe, a wokale jak żywe i obecne, że nie można się oderwać, posiadają ciało i masę. Stosunek jakości do ceny jest znakomity. Trzeba jednak najpierw popracować nad upgrade, szczególnie nad lampami i kondensatorami, wymianą zegara oscylatora, ewentualnie poprawieniem zasilacza zanim się to osiągnie. Dobrze oczywiście zastosować lampy NOS, zamiast fabrycznych rosyjskich EH.

Polecam, brak HD (24 bity lub DSD) w niczym nie przeszkadza. Trzeba posłuchać.

 

 

opuścił kolekcję

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers