Lite DAC 72

 

Jest to ostatni dostępny na rynku DAC chińskiej firmy LITE, dlatego postanowiłem go przedstawić. Jest to identyczna konstrukcja co osławiony DAC 60LE, tylko zamiast 24 bitowych przetworników PCM 1704 są 20 bitowe PCM 1702. Brzmienie na ścieżkach 16 bitowych w 100% nie różni się od osławionego DAC 60. Można dokonać tych samych upgrade co licznie opisywane w necie dla DAC 60. Ja zastosowałem część polecanych upgrade, bo nie chciałem zbyt wiele inwestować w ten DAC (posiadam już LITE DAC 60LE, w którego upgrade zainwestowałem duże pieniądze).

Do DAC 72 dodałem dławik 10mH, wymieniłem zegar oscylatora, lampy na NOS Telefunken, a zamiast wymienić kondensatory sprzęgające dodałem równolegle 2szt kondensatorów Mundorf Silver in Oil 0,1uF. DAC ma chip na wejściu, który pozwala odbierać sygnał do 24/96, ale zauważyłem, że lepiej ustawić w programie odtwarzacza np. J River Media downsampling wszystkich ścieżek do 44,1kHz zapewnia to najlepsze brzmienie, zamiast używać wbudowanego chipa do rescalingu ścieżek HD w samym DAC.

Szczegóły Produktu:

DAC 72 zawiera rozwiązania z epoki złotego rozkwitu CD i wysoko oceniane PCM1702. Do złotej epoki multibitowych DAC zalicza się PCM1704, PCM63 i zastosowany w Lite PCM1702.

Przykładowo te kości przetworników zawiera też Wadia 16, Accuphase DP75, THETA DSP BASIC. Zastosowany przetwornik ma stabilny, namacalny, wiarygodny i piękny dźwięk.

Choć formalnie chip przetwornika posiada wewnętrzną budowę 20bitową, więc akceptuje tylko sygnał 16bitowy, co okazało się w ogóle nie stanowi ograniczenia dla jego brzmienia. Sam DAC 72 może akceptować sygnał 44,1 kHz ~ 96 kHz, dzięki kości odbiornika sygnału 96 kHz, co zapewnia uznany CS8414, z zewnętrznym precyzyjnym oscylatorem minimalizującym jitter

Zastosowano DF1704 na wyjściu z układu dekodera PCM1702, to połączenie najwyżej jakości.

Analogowa część maszyny to kolejne wspaniałe miejsce, komponenty wyjściowe wykorzystują lampy próżniowe, całkowicie eliminując układy scalone, w konstrukcji uniknięto też stosowania kilu układów sprzężenia zwrotnego, co mogłoby skutkować utratą detali.

Architektura wzmacniacza końcowego wykorzystuje 2 lampy 6DJ8 (ECC88) w układzie SRPP, zapewnia dużą moc wyjściową amplitudy, wysoki stosunek S / N i niską impedancję wyjściową.

Sygnał analogowy na wyjściu jest w całości wzmacniany poprzez lampy, bez wykorzystania układu scalonego ani tranzystora. Układ jest prosty, aby zapewnić wyrafinowany i naturalny dźwięk.

Zastosowano ELNA FOR AUDIO precyzyjne ceramiczne kondensatory elektrolityczne, rezystory DALE i inne komponenty wysokiej jakości.

Zastosowano oddzielne 2 wysokowydajne transformatory typu R dla sekcji analogowych i cyfrowych. Każdy układ ma niezależny zestaw linii zasilających. Precyzyjna część analogowa regulatora, zapewnia czyste, bezszumowe zasilanie DC.

Specyfikacja:

Rozmiar / materiał: metalowa obudowa o długości 405 mm, głębokości 290 mm, wysokości 100 mm (w tym stopy).

Panel aluminiowy (grubość 10 mm x długość 430 mm x wysokość 80 mm). Kolory panelu przedniego: srebrny lub czarny.

Waga: 7,5 kg

Lampy: 6DJ8 lub 6922, ECC88, inne równoważne – 2 szt

Zasilanie: 220/230 V / 50 Hz – 60Hz

Upgrade

Do sztandarowych upgrade należy oprócz zastosowania lamp NOS; wymiana kondensatorów sprzęgających 3.3uF zwykle na Mundorf Supreme S/G/O, choć można się pokusić o spokojniej brzmiące Jensen PIO lub PSVANE teflonowe, dodanie dławika 10H do zasilacza, wymiana 5 kondensatorów w zasilaczu (w tym 4 elektrolitów), dodanie do układu 2 kondensatorów Mundorf Supreme 0,01uF S/G/O.  Dobrze jest także wymienić zegar oscylatora na Vanguard TCXO 0.1ppm 6.144MHz zmniejszy to jitter. Dostępne jest wiele innych upgrade, w tym dodatkowe transformatory I/V w układzie wyjściowym i inne, bo jest to bardzo lubiany DAC na rynku DIY. Można nawet zaszaleć i zamontować baterię markowych kondensatorów teflonowych 2x 3,3uF ale cena będzie astronomiczna.

Brzmienie:

Seryjny DAC brzmi dość jasno i pojawiają się sibilianty, dlatego konieczny jest up-grade. Lite DAC 72 (po wszystkich up-grade) jest naprawdę udany, doskonały dla wszystkich, którzy szukają raczej analogowego, ale też obecnego brzmienia, nie tracąc przy tym zbyt wiele szczegółów.

Barwy są wspaniałe, a wokale jak żywe i obecne, że nie można się oderwać, posiadają ciało i masę. Stosunek jakości do ceny jest znakomity. Trzeba jednak najpierw popracować nad upgrade, szczególnie nad lampami i kondensatorami, wymianą zegara oscylatora, ewentualnie poprawieniem zasilacza zanim się to osiągnie.

Polecam, brak HD (24 bity lub DSD) w niczym nie przeszkadza. Trzeba posłuchać.

 

 

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers