Gustard U12 XMOS USB spdif z DSD

Gustard_U12_display Gustard_U12_back

Gustard U12 XMOS USB Audio Class 2.0 Digital Interface 0.1PPM DAC 32bit 384k

 

Sterowniki XMOS, najnowsza kość U8 na pokładzie,

Niezależne zasilanie liniowe, toroidalny transformator,

0.1ppm zegar taktujący,

wsparcie 32bitów 384KHz,

asynchroniczny tryb USB Audio Class 2.0 (wejście USB),

(USB rekomendowany przez producenta jest ASIO output, ale najlepiej spisuje się Kernel),

4 wyjścia cyfrowe: Coaxial (RCA), toslink, AES/EBU, IIS (i2s HDMI port),

Inteligentne automatyczne włączanie i wyłączanie zasilania sterowane przez USB,

Aluminiowa obudowa srebrna lub czarna

Cena ok 150-165 USD w Chinach

 

Wrażenia odsłuchowe:

Brzmienie wyraźnie bardziej gładkie niż poprzednik U10 Gustarda, no i wsparcie DSD i 32 bitów oraz możliwość połączenia kablem HDMI I2S. Jest to prawdziwy hi-end, odpowiednio skonfigurowany i okablowany na wyjściu I2S (HDMI) zapewnia barwowo brzmienie podobne, a miejscami identyczne z M2Tech Hiface EVO2. Jedyne co można zauważyć to że M2Tech lepiej filtruje przydźwięk zasilania na wyjściu HDMI (I2S H), a w Gustardzie słychać na tym wyjściu lekki przydźwięk sieci 50Hz. Cóż zintegrowany zasilacz w Gustardzie, który jest dość tani ma swoją cenę w tymże przydźwięku na nieseparowanym wyjściu. Przydźwięku tego nie zauważyłem na wyjściu coaxial i toslink. Warto także wspomnieć, że U12 na wyjściu HDMI ma zamieniony sygnał lewego kanału z prawym. Nie wiem czy to wada tylko mojego egzemplarza, czy jest tak w każdym. Ale wystarczy zamienić wtyki RCA na wyjściu DACa i po problemie.

Najlepiej spisuje się wtyczka Kernel i z niej należy korzystać. Przy wyjściach Coaxial RCA lub AES EBU już nie ma takich spektakularnych efektów, ale to zapewne za sprawą kabli cyfrowych, które wchodzą w tor wpływając na jitter. Jak DAC nie ma wejścia USB, to oczywiście nie ma wyjścia i trzeba mieć interfejs USB/spdif i wtedy U12 spisze się najlepiej jak jest to możliwe w takiej konfiguracji, z dobrymi kablami cyfrowymi 75ohm.

Poprzez kabel coaxial lub AES EBU dźwięk jednak ustępuje zwykle rozwiązaniom USB od Amenero, które jest wbudowane do DACa. Mając USB Amanero na pokładzie DACa na ogół nie ma sensu podłączać w torze U12 i łączyć te klocki kablem Coaxial. Podobnie zresztą jest z M2Tech EVO i EVO 2 poprzez coaxial,  nie poprawia w takiej konfiguracji USB Amanero wbudowanego do DACa. Znaczny, kolosalny przyrost jakości uzyskuje się na połączeniu I2S HMDI, ale wszystko pod warunkiem zastosowania dobrego kabla HDMI np. Wireworld Silver Starlight za ponad 1000zł (1m znacznie droższy od samego interfejsu U12). Bardzo ważny jest także kabel zasilający, gdyż okazuje się że jest on bardzo słyszalny po podłączeniu U12 i słaby kabel może zamulić dźwięk podobnie jak tani kabel HDMI. Jako zasilający dobrze spisuje się zielony Ortofon 8N.

Podsumowanie:

Polecam Gustard U12 prawdziwy hi-end za grosze, ale trzeba dużo zainwestować w okablowanie i najlepiej wykorzystywać transfer I2S i wtyczkę Kernel.

Gustard_U12_inside Gustard_U12_HDMI

rozmieszczenie pinów w łączu HDMI

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers