recenzja archiwalna z 2013, produkt niedostępny
Ongaku z Chin czyli PSVANE T 211 SET Amplifier, który pojawił się u mnie w systemie i zastąpił Ming-Da 845. Wzmacniacz narodził się ponad 2 lata temu (w 2013) i niestety był w ofercie bardzo krótki czas i nie jest już dostępny. Był chwalony przez miłośników muzyki, nielicznych którzy zdążyli go nabyć i znaleźć się w elicie posiadaczy wzmacniaczy Single Ended opartych na triodzie mocy 211, ale nie za kilkadziesiąt tysięcy zł, ale jeszcze za względnie uczciwe pieniądze ok. 10.000zł + koszty importu. Wielu producentów i dystrybutorów zgłaszało pretensje do Psvane ze względu na zbyt niski jak dla elitarnych triodowych wzmacniaczy SE cennik. Niektórzy zamawiali w Psvane tańsze modele i po rebrandingu oraz w nieco innej obudowie sprzedawali 2x drożej jako własne konstrukcje. Psvane wycofuje się powoli z produkcji wzmacniaczy, a nieliczne egzemplarze innych typów, które znajdują się jeszcze w sprzedaży pochodzą ze starych zapasów. Model T211 podobnie jak TL805, czy TS845 należał do szczytowych modeli, oryginalnie wycenianych w tysiącach $. Nabyłem ten wzmacniacz zaraz jak pojawił się w ofercie, kiedy można było go jeszcze zamówić w Hong Kongu.
Budowa
W zasadzie jest to końcówka mocy z regulowaną, za pomocą centralnie umieszczonego potencjometru, czułością wejścia i dwoma opcjonalnymi wejściami. Urządzenie ma rewelacyjną jakość wykonania jak na chiński produkt i waży prawie 50kg. Lampy i transformatory są osadzone na płycie z aluminium o grubości ponad centymetra. Lampa EL 34 została zastosowana jako sterująca triody 211, a na stopniu wstępnym są małe i popularne 12AX7.
Psvane T211 Singled-Ended to wzmacniacz oparty o transformatory toroidalne oddzielne dla wysokiego i niskiego napięcia. Na pokładzie znajduje się łącznie 5 transformatorów. Transformator wyjściowy wykorzystuje nowy niemiecki rdzeń ferrytowy, a emaliowane uzwojenie pochodzi z Tajwańskiej profesjonalnej walcowni. Może być zasilany bezpośrednio ze źródła, z pominięciem przedwzmacniacza. Ja jednak korzystam z przedwzmacniacza do jego wysterowania.
Zastosowane lampy na pokładzie należą do serii Treasury z pamiątkowej serii wyprodukowanej na 50 lecie fabryki Shungang. Są to Premium 6CA7-Z x2, PSVANE 211T x2 PSVANE 12AX7T x2. Na pokładzie zastosowano luksusowe, audiofilskie elementy PSVANE i staranny montaż , takie jak np. cztery wysokiej klasy highendowe kondensatory teflonowe z folią miedzianą i inne.
Brzmienie
Wzmacniacz wymaga dobrego wygrzania, bez którego może zagrać płasko. Posiada naturalną ekspresję i muzykalność, jest równy i detaliczny, dobrze stopniuje natężenie i ekspresje, zapewnia gęstość i płynność dźwięku w pełnym zakresie. Posiada szlachetną barwę i bas, ale nie taki silny i konturowy jak z transformatorów TANGO, Kondo, czy AN. Ale większość zalet, których można się spodziewać po triodzie 211 w konfiguracji SE jest obecna. Gęstość i gładkość jest oczywiście znacznie lepsza niż w innych konstrukcjach za porównywalne pieniądze, a moc 18W wystarcza aby napędzić właściwie wszystkie kolumny, z miłym lampowym syropem na średnicy i stosowną głębią. Nie jest ona tak rozbudowana jak głębia najbardziej uznanych konstrukcji opartych na 211, jak Sanei Lab, Audio Note i Kondo, czy Cary CAD 805B. Jest jednak blisko.
Fabryczne brzmienie można znacznie poprawić wymieniając chińską lamę prostowniczą (koniecznie) i lampy sekcji przedwzmacniacza na NOS i powinno wówczas zadowolić wszystkich fanów triod SE dużej mocy, szczególnie tych, którzy nie mogą wydać na wzmacniacz 50.000zł. Można także „pobawić” się lampą EL34, która steruje 211, ja próbowałem Groove GT 34 (kopia Mullarda), ale chińskie z serii Tresury, które są na pokładzie są też niezłe. Chińskie kondensatory sprzęgające są akurat wysokiej próby gdyż to teflonowe Psvane i nie należy ich ruszać. Można natomiast wymienić np. potencjometr wejściowy na bardzo dobrą matrycę rezystorów najlepiej Khozmo (550-950zł – Bentley wśród potencjometrów z matrycą oporników). Ja tego jednak nie zrobiłem.
Przez rok Psvane T211 był moim referencyjnym źródłem triodowym, którym sterowałem kolumny wstęgowe, aż do momentu kiedy kupiłem japońską końcówkę mocy Sanei Lab UV-211 na lampach NOS GE 211 zbudowaną na transformatorach Tango i kondensatorach Black Gate heart of muse.
Podsumowanie
Ten wzmacniacz to najbardziej udany zakup z Chin (obok przedwzmacniaczy) i to bez konieczności wcześniejszego robienia up-grade, bo od razu zagrał dobrze. Początkowo (pierwsze tygodnie) brzmienie wydało mi się poprawne i czyste, ale trochę nudne i wzmacniacz trafił do kąta, gdzie spędził prawie 2 miesiące. Jednak po solidnym wygrzaniu i wymianie słabych chińskich lamp prostowniczych na dobre NOS, najmniejszych chińskich lamp 12AX7 na NOS Mularda 4004 okazał się świetny. Trzeba się uzbroić w cierpliwość jeśli chodzi o wygrzanie tego sprzętu.
We wszystkich chińskich wzmacniaczach i przedwzmacniaczach konieczna jest z resztą wymiana lamp prostowniczych na NOS lub chociaż na rosyjskie, gdyż chińskie są beznadziejne. Zwykle także lampy w stopniach wstępnych należy wymienić na NOS.
Finalnie uzyskałem wspaniałe, gładkie, aksamitne i nasycone brzmienie triody dużej mocy 211, z twardym i niezłym basem oraz dużą liczbą harmonicznych, ale także detaliczne.
Po zakupie trzeba dołożyć do dobrych lamp 12AX7 NOS (ok 100-200$ za parę), do lampy prostowniczej (ok $50-$100), względnie także do lamp EL-34 GT (ok $60 za parę, choć fabryczne Psvane Treasury nie są złe – można na nich grać). To wszystko aby poprawić trochę chińskie Ongaku. Triody 211 Psvane-T dostarczone na pokładzie są ok i nie potrzeba ich wymieniać.
Wreszcie można mieć dobry dźwięk triody 211 za cenę ok 10000zł, a nie za 50000zł, o ile ktoś się pospieszy bo pewno potem podniosą obecną okazyjną chińską cenę, bo PSVANE (lider lamp) tylko testował rynek wzmacniaczy. No i niestety kurs dolara wysoki. Niestety trudno kupić wzmacniacze Psvane, jest to praktycznie niemożliwe. Nie była to typowa seryjna produkcja, szczególnie model T211.
Dane techniczne:
Czułość, napięcie wejściowe: 500mV
impedancja wejściowa: 100k
Moc wyjściowa: 2x18W
Impedancja wyjściowa: 4 ohm i 8 ohm
Pasmo przenoszenia: 15 Hz – 25kHz
THD: poniżej 1,0%
Stosunek S / N: 80 dB
Zasilanie: AC +/- 10% 230V
Pobór mocy: 360 Watt
Waga netto: 46 kg
Wymiary: W 580mm x D 285mm x H 420mm
http://en.psvane.com/info-11-27.html
PSVANE T 211 SET Amplifier review test
Psvane T 211 tube amplifier review opinion
opuścił kolekcję