Ta recenzja jest archiwalna i pochodzi z 2016 roku.
produkcja zakończona, brak ofert sprzedaży za wyjątkiem rynku wtórnego
Lite DAC 83
Budowa i parametry:
Eleganckie czarne szczotkowane aluminium
Zasilacz w osobnej obudowie z ekstremalnie wysokim S/N ratio
W pełni zbalansowana konstrukcja
Wyjcie w klasie A, bez sprzężenia zwrotnego
4 x Burr Brown 1704K DAC na pokładzie, filozofia R2R DAC
Wzmacniacze zbudowane w oparciu o elementy dyskretne, bez OPA
Wysokiej jakości elementy w torze
Wejścia cyfrowe: 1 x coaxial RCA,
1 x optical,
1 x AES/EBU XLR
1 x I2S (standard zbliżony do wtyku Ethernet)
Wyjścia analogowe: 1 para RCA
1 para XLR
Akceptowane próbkowanie 44.1Khz – 96Khz
Układ antyjiter i upsampling na układzie 24bit / 192KHz
Dynamika: >133dB
S/N ratio: >110dB (A ważone)
Separacja kanałów 108db
Pasmo przenoszenia: 10Hz-30kHz (-2db)
Total harmonic distortion: <0.0005%
Napięcie wyjściowe: 2.0V
Wymiary: 405 x 210 x 100 (mm)
Waga DAC + zasilacz 15kg
DAC-83 jest chińskim opracowaniem sprzed paru lat i jest flagowym przetwornikiem marki Lite Audio, która produkuje urządzenia własnej konstrukcji, jak i klony uznanych, klasycznych konstrukcji zachodnich. Urządzenie składa się z dwóch części, gdyż zasilacz jest odseparowanym solidnym monolitycznym pudełkiem. Po wyjęciu z pudełka Lite DAC 83 imponuje budową niczym pancernik. Chińczycy wspinają się na coraz wyższe pułapy jeśli chodzi o wykonawstwo. Na panelu tylnym posiada więcej opcji wejściowych niż konkurencyjne DAC. Nie posiada natomiast USB, więc konieczne jest zastosowanie przynajmniej M2Tech Hiface lub lepszego konwertera USB/spdif.
Stopień wyjściowy jest pozbawiony wzmacniaczy operacyjnych i pracuje w klasie A.
Obudowa DAC-83 jest wykonana jakby była z jednego kawałka aluminium. Równie solidny zasilacz jest zapakowany w oddzielnym pudełku. DAC wraz z zasilaczem ważą łącznie zdumiewające 15 kg.
Tylko Audio-gd może się zbliżyć się do tego DAC w jakości wykonania i w cenie do 2000$, choć nawet Audio GD nie wygląda aż tak „dobrze” jak Lite DAC 83.
Zwykle osoby kupujące podobne przetworniki skupiają się na zastosowaniu w konstrukcji rozwiązania NOS (non oversampling), R2R DAC, które mają zapewnić brzmienie najbardziej zbliżone do analogu, łącznie z Burr-Brown PCM1704. W tej konstrukcji czają się aż 4 kości PCM1704 (Superior) w wersji UK pośród pięknie zaprojektowanych wewnętrznych części Lite DAC-83. PCM1704 jest uważana za wzór neutralności i muzykalności. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i nie każdy DAC R2R NOS z PCM1704 równie dobrze brzmi.
Bezpośrednim rywalem LITE DAC 83 są przetworniki Audio GD z serii 7 (4 modele). Są opisywane jako porównywalne brzmieniowo z Lite DAC 83, jednak na pokładzie zawierają aż 8 kości BB1704UK oraz interfejs USB. Cenowo są ok. 30% droższe, ale dostępne w Polsce.
Brzmienie w skrócie:
Holografia, organiczność i muzyka nie ma sobie równych w tym przedziale cenowym. Lite DAC-83 kosztuje znacznie mniej niż większość konkurencji amerykańskiej, ale pod względem brzmieniowym nic sobie z tego nie robi. Obowiązkowy klocek do przesłuchania dla wszystkich poszukujących organicznego brzmienia, oszałamiający świat cyfrowego dźwięku, z zastrzeżeniem kiedy nie goni się za bitami, kilohercami i DSD, gdyż dostępne jest tylko 24/96, podobnie jak w Audio Note (wystarczy).
Niestety coraz trudniej kupić ten DAC, gdyż powoli jest wycofywany z produkcji. Cena w Chinach ok 1500$