Foobar 2000 test
Foobar 2000 opinie
Wygląd głownego ekranu Foobar 2000
Foobar2000 to bezpłatny odtwarzacz muzyczny dla Windows, cechujący się skromnym interfejsem, ale względnie dobrą jakością odtwarzanego dźwięku, stabilnością oraz niewielkim zapotrzebowaniem na zasoby systemowe. Program został stworzony przez jednego z byłych współtwórców Winampa, Petera Pawlowskiego, Polaka. Program wspiera takie formaty audio, jak DSD (SACD iso), DXD, MP3, MP4, AAC, WAV, WMA, FLAC, OGG Vorbis i wiele innych. Jest możliwa także obsługa CD Audio, zarówno w kwestii słuchania, jak i zgrywania ścieżek z płyty na dysk twardy i zapisania ich jako pliki o kilku różnych rozszerzeniach.
Interfejs odtwarzacza jest skromny i prosty, ale niestety niewygodny i mało elastyczny. Umożliwia zmianę kolorów poprzez style kolorystyczne, a także zmianę położenia elementów okna programu. Wygląd można dostosować w oknie szybkiej konfiguracji interfejsu. Później można w każdej chwili je wywołać z menu View (Layout -> Quick setup). Foobar 2000 pozwala też na zmianę skrótów klawiaturowych na takie, jakie odpowiadają użytkownikowi. Jeśli chodzi o funkcjonalność i elastyczność interfejsu to jest wiele do poprawienia w tej materii. Może powinna powstać wersja II, bo nieraz trudno się połapać w nawigacji i trudno znaleźć właściwą płytę, czy nagranie. Traci się sporo czasu na szukaniu.
Foobar2000 potrafi odtwarzać utwory znajdujące się na lliście bez żadnych przerw (gapless) oraz kliknięć/trzasków przy starcie ścieżek (tzw. clisk free).
Aplikacja odczytuje tagi, posiada także możliwość zaawansowanego tagowania nieoznaczonych plików. W niektórych formatach istnieje tag zachowujący okładkę albumu, w którym znajduje się dana piosenka, a także i ten element może być wyświetlony w oknie programu. Ułożone w aplikacji listy odtwarzania można zapisać, a znajdujące się na nich utwory sortować bądź wyszukiwać. Oprócz podstawowych funkcji, jak odtwarzanie dużej ilości formatów plików muzycznych, katalogowanie, konwertowanie, nagrywanie ma dobrą jakość dźwięku. Program ma również opcję dodawania oraz edytowania tagów. Mogą być one pobrane z bazy Freedb z sieci lub wpisane ręcznie. Foobara można wzbogacić o wiele funkcji za pomocą wtyczek. Aplikacja posiada otwartą architekturę, która pozwala niezależnym programistom na tworzenie komponentów rozszerzających funkcjonalność odtwarzacza – jednym z przykładów jest obsługa dodatkowych formatów plików. Co jest udogodnieniem raczej dla profesjonalistów, a nie dla zwykłych użytkowników.
Brzmieniowo ustępuje Media Monkey 4.01, a także J.River Media Center 18. Brzmienie jest bardziej zamglone i mniej detaliczne oraz ma mniej organicznej tkanki i alikwotów. Zaletą jest sprawnie działające „click free” i „gapless”.Podsumowanie
Jest za darmo to zaleta, ale funkcjonalnie bardzo słaby, niezrozumiała nawigacja i nieintuicyjna. Dużo czasu traci się na szukaniu właściwej płyty, czy tez utworu. Brzmieniowo ustępuje konkurencji, a przekaz jest mało organiczny. Muzyka z Foobara 2000 brzmi dość sucho i płasko. Brak jej blasku jaki oferuje Media Monkey. Niepełny tryb bit perfect i brak możliwości programowego wyłączenia regulacji głośności. Dobrze jest zaimplementowany natomiast gapless i clickfree. Dobry na początek dla kogoś kto zaczyna zabawę z PC audio, ale w systemach high endowych się nie sprawdzi, jest dla nich za słaby sonicznie, a także ergonomicznie.