Artykuł z 2024r
SEAS U22REX/P-SL + SEAS 27TBC/G
Kolumny o wyższej efektywności ~ 90db i 8ohm
Łatwe obciążenie dla wzmacniaczy single ended w tym tranzystorowych o małej wydajności prądowej i wymagających 8 ohmowych kolumn. Następcą tej kolumny jest wersja z tekstylną kopułką Seas 27 TDC, o bardziej aksamitnym brzmieniu wysokich tonów, opisana w zakładce po lewej jako Kolumny do lampy 300B.
kolumna z przodu
kolumna z tyłu
Oba głośniki zostały wyprodukowane w Norwegii. Głośnik wysokotonowy Seas 27TBC/G posiada magnezowo aluminiową membranę, a cewka nie jest zanurzona w ferrofluidzie. Jest dość tanim głośnikiem z serii Prestige. Zastosowany niskośredniotonowy Seas U22REX/P-SL z membraną z polipropylenowej plecionki został zbudowany przez Seasa dla Siegfrieda Linkwitza i jest głośnikiem 8 ohmowym, co jest pożądaną właściwością dla mało wydajnych wzmacniaczy i jest specyfikowany konserwatywnie na 90.5db. Ma więc właściwości zwykle głośników 4ohmowych innych producentów jeśli chodzi o efektywność. Głośnik ten z odpowiednią zwrotnicą zapewnia muzykalną średnicę i dość płaską charakterystykę aż do 3kHz (w tej konstrukcji jest jednak strojony niżej), a jakość i ilość i jakość basu przypomina uzyskiwaną z dobrych 21cm głośników basowych. Nie brakuje też midbasu. Koszt zakupu głośników do tych kolumn wyniósł ok 2500, a pozostałe części mieszczą się w kilkuset złotych. Jest to więc dość budżetowa konstrukcja.
Wykres charakterystyki z wygładzaniem 1/3 oktawy 1m
Charakterystyka i zgodność fazowa 1m, wygładzanie 1/3 oktawy, pokazane też oddzielnie charakterystyki obu głośników
konfiguracja i brzmienie
Kolumny wymagają standów 40cm wysokości. Brzmienie kolumn jest bardzo namacalne i przestrzenne oraz odpowiednio dociążone. Basu i midbasu nie brakuje. Jest też zgodne fazowo, ten aspekt jest tu bardzo dopracowany. Brzmienie jest nieco rozświetlone, co zapewnia znakomite umiejscowienie dźwięków w przestrzeni. Ich krawędzie są wyraźnie zarysowane, generując stabilne trójwymiarowe obrazy. Można na tych kolumnach swobodnie odtwarzać każdy rodzaj muzyki, przy użyciu tylko triody 300B w konfiguracji SE i kolumny się przy tym nie męczą. Brzmienie jest żywe, a nie przyciemnione i zawoalowane. Nie będzie więc „poprawiać” słabych jakościowo nagrań lub elementów toru, czyniąc je miłymi w odbiorze. Jest tak dokładne i analityczne, że dobrze słychać kiedy lampa 300B się rozgrzewa i brzmienie się zmienia z krzykliwego w aksamitne. Podobnie można łatwo porównywać przy pomocy tych kolumn elementy toru i okablowanie, w tym kable zasilające. Bas w okolicy 35Hz (-8db) jest też obecny, co jest miłe. Niskiego basu więc na pewno nie brakuje. Okablowanie systemu powinno być miedziane, a nie srebrzanka.
Szczegóły konstrukcji
Podział pasma jest przy ok 2200 Hz, a zwrotnica jest 3 rzędu. Głośniki są połączone w zgodnych fazach. Obudowa ma 33l pojemności wewnętrznej i tunel bas refleks BR HP70 umieszczony z tyłu na wysokości głośnika wysokotonowego, o wewnętrznym przekroju 70mm i długości 13cm. Układ zapewnia 47/36 Hz (-3dB/-8dB). Kolumna ma 58cm wysokości, 38cm szerokości i 23cm głębokości (wymiary zewnętrzne). Materiał to MDF 22mm. Ścianka przednia jest celowo duża i szeroka, co ma istotne cechy akustyczne, zwiększa wielkość i potęgę dźwięku nieraz upodabnia go do tuby. Zmiana proporcji obudowy spowoduje zmianę charakteru dźwięku i jego odchudzenie. Obudowa ma 2 wzmocnienia wewnętrzne (deska o szerokości 12cm) tuż ponad głośnikiem basowym i poniżej, które łączy wewnętrznie ściankę przednią z tylną. Obudowa jest pusta w środku ma tylko gąbkę 2cm, którą wyłożona jest przestrzeń za głośnikiem basowym i na bocznych ściankach. Okablowanie wewnętrzne Melodika Purple Rain.
schemat zwrotnicy
Cewki zastosowane w zwrotnicy to Jantzen na rdzeniu nawinięta bardzo grubym drutem (sekcja basowa) oraz mała powietrzna (sekcja wysokotonowa). Wszystkie kondensatory to białe Mundorfy. Rezystory audiofilskie w układzie to bezindukcyjne Superes oraz Mundorf.
Podsumowanie
Kolumny, o żywym, analitycznym, namacalnym brzmieniu, które może napędzać wzmacniacz o mocy zaledwie kilku watów i słaby od strony wydajności prądowej. 8 ohmowa impedancja jest dużą zaletą dla mało wydajnych wzmacniaczy, które nie muszą się męczyć z 4 ohmowymi głośnikami, obecnie dominującymi ze względu na fakt, że łatwiej z nich osiągnąć większą efektywność, tworząc jednocześnie mniej komfortowe obciążenie dla wzmacniacza.
tagi:
kolumny wysokiej skuteczności
kolumny do triody
SEAS U22REX/P-SL
SEAS U22REX/P-SL + Seas 27TBC/G diy project
SEAS U22REX/P-SL SEAS 27TBC/G diy kit
SEAS U22REX/P-SL + SEAS 27TBC-G diy project