Sanei Lab UV-211

Wzmacniacz japońskiej manufaktury Sanei Lab. z triodami GE 211 na pokładzie, wykonany jest z zastosowaniem wyłącznie transformatorów HIRATA TANGO. Można go łatwo przerobić na lampę 845, jeśli ktoś preferuję 845, po zastosowaniu kilku małych modyfikacji. Można również tak go zmodyfikować aby móc zamiennie stosować obie te lampy, podobnie jak w Cary CAD-805AE.

Lampa 211 jest bardziej twarda i neutralna, ma dobry bas, a 845 ma bułowaty, ciągnący się bas, dźwięk nie jest zwarty, ale jest dużo słodkości i „syropu” lampowego = bardziej romantyczny charakter. Pasuje raczej do bi-amplingu z tranzystorem na bas. Słuchanie samego wzmacniacza opartego na 845 może denerwować, właśnie z powodu ciągnącego się basu i braku kontroli. Dlatego trioda 211 jest najbardziej neutralnym rozwiązaniem.

Na pokładzie jest para transformatorów wyjściowych TANGO OPT FW-150-10SR o wadze 15kg, a dodatkowo na pokładzie są Hirata Tango zasilający MS-UVD i dławik MC-10-200D, co powoduje dość pokaźną masę wzmacniacza około 35kg

Wszystkie części są wysokiej klasy (kondensatory elektrolityczne Audio Note, Audio Note Kasei, ELNA Cerafine, a kondensatory sprzęgające to Genialne Jupiter miedziane w papierowej tubie z woskiem 600V. Na zdjęciu widać jeszcze niektóre fabryczne i słabsze kondensatory, które zostały zastąpione lepszymi. Instalacja to w 100% ręczny montaż bezpośredni, bez płytek drukowanych i poprowadzony w profesjonalnej instalacji. Na rynku wtórnym ceny zastosowanych części przyprawiają o zawroty głowy, w tym ceny kondensatorów, a transformatory wyjściowe TANGO do lamp 211 lub 845 mogą kosztować nawet i 4000$ za parę, transformator w zasilaczu 1500$, dławik 500$, para lamp NOS GE 211 JAN z lat 40′ ok 500$. Także tylko kilka części wyjętych z tego wzmacniacza kosztuje tysiące $.

Wzmacniacz jest przeznaczony na rynek japoński, tak więc jest przystosowany do zasilania 100V. Konieczne jest użycie pokaźnego step-down transformatora o mocy przynajmniej 1000W, aby korzystać z niego w Europie.

Zastosowane lampy:
General Electric GE-211 JAN, VT-4C
12BH7A x 2 (NOS Brimar)
12AX7 (ECC83) x 1 zbalansowana (NOS Telefunken)

Realna moc tego wzmacniacza w klasie A wynosi wystarczające 2x 18W . Niektóre źródła wskazują 33W, ale wyżyłowanie do wyższych mocy spowoduje bardzo szybkie wypalanie się kosztownych lamp. Także nie jest możliwe aby było to 33W.

Brzmienie

Dźwięk jest bardzo czysty, a zarazem gładki i neutralny. Bas jest niesamowity, szybki, silny, twardy, konturowy i nisko schodzi. Jest po prostu referencyjny, lepszy od każdego wzmacniacza tranzystorowego znanego mi. Wzmacniacz jest idealny zarówno dla jazzu, rocka i muzyki klasycznej. Prawdziwa referencja, można przy użyciu tego wzmacniacza testować każdy inny wzmacniacz, czy inny element toru, aby zobaczyć na czym polega neutralność i co ona oznacza oraz czym jest rozmach brzmienia, bo scena jest ogromna i głęboka.

 

Sanei Lab UV-211 z lampami NOS GE 211 JAN z lat 40′ i kondensatorami Rubycon Audio Note Kasei i ELNA Cerafine w zasilaczu

Sanei UV-211 występuje z rożnymi wariantami kondensatorów w zasilaczu, także Black Gate WKZ 2x100uF 550V, występują także nieznaczne zmiany w konstrukcji względem schematu. Właściwie każdy wzmacniacz jest nieco inny.

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers