WaveLink HS – konwerter USB/SPDIF

wavelink test
wavelink opinie
WaveLink HS 24/192 konwerter USB / SPDIF

Wavelength Audio, ltd to mała firma audiofilsko-high tech z USA, założona przez Gordona Rankina. Firma historycznie specjalizuje się w rozwiązaniach lampowych. Marka zaczęła być znana od 1994 roku, kiedy Absolute Sound nagrodził tytułem Best Component wzmacniacz Cardinal SET Gordona. Chociaż już wcześniej Gordon Rankin zbudował wiele wzmacniaczy lampowych już w latach 80’, ale rok 1994 był przełomowy. Obecnie obok wzmacniaczy lampowych i przedwzmacniaczy, oferuje także ciekawy lampowy przetwornik do PC Audio.
Gordon Rankin ma także doświadczenie w sprzęcie komputerowym wspierającym muzyków i z tego właśnie obszaru pojawił się interfejs USB / SPDIF dla komputera PC, przeznaczony do transmisji muzyki z dysku twardego komputera do systemu high-end, poprzez złącze USB. Jest on produktem spoza lampowych kanonów.

WaveLink_HS_24-192_USB_to_SPDIF WaveLink_HS_24-192_USB_to_SPDIF_front
WaveLink HS to asynchroniczny konwerter USB / SPDIF o rozdzielczości do 24/192. Urządzenie posiada nietypowe zasilanie z wbudowanego akumulatora, który jest doładowywany poprzez zasilanie z USB komputera w czasie kiedy nie jest prowadzona konwersja sygnału muzycznego. Na pokładzie jest także transformator izolujący wyjście cyfrowe od USB z komputera. Zapewniają one filtrowanie i izolowanie od śmieci z komputera, które w największym stopniu przedostają się z zasilacza. Produkt współpracuje z systemem OSX 10.6.4 MACa. Dla Windows natomiast przygotowano specjalne oprogramowanie Thesycon USB Class 2 Audio driver do sterowania USB high speed, gdyż niestety Windows standardowo nie wspiera USB HS. Urządzenie obsługuje częstotliwości aż do 24/192 i posiada jedno wejście USB HS i tylko jedno wyjście cyfrowe BNC. Do urządzenia w komplecie jest dołączony przewód koaksialny 75ohm BNC-BNC oraz przejściówka BNC/koaksial. Dodatkowo w komplecie jest także przewód USB. Także dołączone okablowanie jest miłym akcentem.
Uznano, iż standard SPDIF dla zastosowań high-endowych będzie najszerzej aplikowalny i kompatybilny, gdyż każdy dobry przetwornik ma wejście koaksjalne, które jest uważane za lepsze od toslink. Nie ma natomiast wyjścia AES/EBU, jako rzadziej używanego, ale umożliwiającego zastosowanie długich przewodów. Na panelu tylnym, obok gniazd, jest 6 zielonych diod pokazujących częstotliwość (44.1-192), na której ustanowiona jest aktualnie transmisja sygnału. Jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo nie wszystkie przetworniki posiadają taki indykator i nieraz nie wiadomo jaki sygnał dociera do przetwornika z serwera, czy na przykład nie uległ on na poziomie komputera niechcianemu, programowemu upsamplingowi, który mógłby pogorszyć jakość dźwięku.
WaveLink posiada wbudowany zegar, który poprzez specjalny receiver i złącze SPDIF łączy się z zewnętrznym urządzeniem i blokuje je, poprzez wewnętrzny PLL (Phase Lock Loop), ustanawiając połączenie i transmisję danych przy jednej częstotliwości, która jest utrzymywana podczas kiedy trwa połączenie. Połączenie to i synchronizowanie zegara zapewnia jitter na niższym poziomie niż z najlepszych transportów.

Specyfikacja:

 

USB High Speed 24/192 konwerter na SPDIF
6 ledów pokazujących aktualną częstotliwość próbkowania sygnału
Impedancja wyjściowa BNC 75 ohm
Transformator izolujący wyjście SPDIF od komputera
Automatyczne doładowanie z USB komputera
Wymiary: 10cm S x 11.25 G x 6.25 W
Waga: 1.5kg
Made In USA
W USA kosztuje 900$, w Polsce u dystrybutora na dzień powstania niniejszego tekstu, w ogóle nie było w ofercie na www tego urządzenia, nie było więc też ceny. Mimo to, sam zapytałem mailowo dystrybutora o to urządzenie i dowiedziałem się, że cena wynosi 3200zł, ale nie jest dostępne i będzie dopiero sprowadzone.  Na pytanie kiedy będzie więc dostępne nie dostałem już odpowiedzi, a dystrybutor sprawiał wrażenie, że nie zależy mu na sprzedaży i kontakt został urwany.

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers