Singxer SU-1

Singxer SU-1 Interfejs USB USB z XMOS XU208 CPLD DSD256 DOP

Opis

Referencyjny interfejs USB / I2S spdif Singxer U-1

Technika konwersji USB stale się unowocześnia, choć już 3 lata temu osiągnęła poziom dobrego odtwarzacza CD, a biorąc pod uwagę pierwsze ultra hi-end urządzenie tego typu Berkeley Alpha USB, to nawet wcześniej. Do rynku urządzeń dostępnych cenowo takich jak Gustard U12, Stello U3 i m2tech Hiface EVO2 dołączył Singxer U-1.

Dźwięk USB rozwijał się znacznie szybciej niż w przypadku układów DAC, zasilaczy lub analogowych stopni wyjściowych, z których wszystkie są dość dojrzałe od wielu lat. Nadal jednak solidne implementacje USB na pokładzie DAC są rzadkie i kosztowne i aby znaleźć rozwiązania USB o jakości referencyjnej, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły trzeba zapłacić fortuna za taki DAC. Tańszy i pewniejszy nadal jest zakup zewnętrznego interfejsu USB i dobrego kabla USB, nawet do ekstremalnie drogiego DAC.

Przed pojawieniem się tego urządzenia nie słyszałem o tej marce. Zainteresowało mnie że zaimplementowali najnowszy chipset XMOS, który znacznie się poprawił od poprzedniego pod względem mocy obliczeniowej. 

Panel przedni jest prosty, tylko 3 diody LED zasilania, sygnału, DSD i to wszystko. Na tylnej ściance natomiast jest gąszcz łącz, w tym wyłącznik. Posiada wyjście HDMI I2S H. Fabryka współpracuje z DAC z PS audio , Gustard, Audio GD i Wyred 4 Sound i chociaż wyjście i2s istnieje już od jakiegoś czasu, nie ma jednolitego standardu, dlatego Singxer udostępnia opcje poprzez wewnętrzne zworki na swoim mniejszym produkcie F-1 w celu dostarczenia oczekiwanego sygnału HDMI do każdej marki DAC. A w tym modelu zamontowane zostały na dnie obudowy, są zewnętrznie regulowane przełączniki DIP, dzięki czemu SU-1 jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika. Próbowałem krótko (z domyślnymi ustawieniami DIP) na PS Audio DirectStream znajomego i działało dobrze. Istnieje wyjście „Word Clock” z wykorzystaniem formatu BNC.
 
Wewnątrz SU-1 jest podzielony na dwie sekcje; liniowy zasilacz z ekranowanym transformatorem Talema i wielostopniową regulacją napięcia LDO oraz płytę czterowarstwowa PCB, a na niej wiele elementów dobrej jakości, para zegarów „femto” Crystek CCHD-575, dwa cyfrowe izolatory ISO7641 zapewniające separację galwaniczną, układy FPGA firmy Xilinx.

Brzmienie

Urządzenie w cenie 399 USD faktycznie dostarcza poprawionej sonicznie prezentacji, względem starego M2Tech hiface EVO, nowszego EVO2 wraz z zewnętrznym zegarem EVO Clock2 i Gustard U12. Został w U-1 znacznie ulepszony przekaz przestrzenny, lepsze są mikro szczegóły i jest nieco bardziej „czarne” tło, a jednocześnie brzmi bardziej naturalnie w zakresie wysokich częstotliwości. Nie jest to dramatyczna poprawa względem combo M2tech hiface EVO2+EVO Clock+amumulator, ale jest ona dobrze widoczna w postaci zdjęcia jakby firanki lub mgiełki, z której obecności wcześniej nie zdawałem sobie sprawy. Względem natomiast Gustarda U12 nastąpiło jakby zdjęcie zasłony i wyraźna poprawa. 2x różnica w cenie jest uzasadniona. Porównanie z Gustardem U16 zrobię jak wreszcie go otrzymam. 
Nie słychać dotąd też żadnych wad U-1, może uda się je zauważyć jak pojawi się znacząco lepszy interfejs USB. W połączeniu z DAC Audio GD Master 7 najlepiej brzmi on poprzez wejście coaxial, a HDMI jest słabe, ale to jest wina Master 7, bo z każdym interfejsem to wejście brzmi słabo, gorsze jest tylko wejście USB Amanero w Master 7, dlatego używam Singxera U-1. Kolejny DAC którego zestawiłem z Singxerem to najlepszy w historii tej firmy Accuphase DC-91. To zestawienie pokazuje, że ten interfejs nie ma kompleksów i można go zastosować z najlepszymi DAC. Jedynie Alpha USB jest nadal godnym konkurentem U-1, właściwie równorzędnym mimo swojego wieku i wysokiej ceny.

Uwaga na sterowniki, bo oferowane na stronie producenta (w języku angielskim) i na Shenzen Audio z roku 2017 są stare i ten interfejs z nim brzmi strasznie. Należy zdobyć sterownik v4.45 z wtyczką USB Audio 2.0(SU1) Kernel Streaming.

Podsumowanie

SU-1 ze sterownikiem v 4.45 i wtyczką Kernel to killer, warto wymienić U12 i starsze m2tech, pozostawiając tylko okablowanie. Dodaliby trochę sprytnego marketingu i mogliby go sprzedać za tysiące dolarów.

Za 399 USD to okazja i nie sądzę aby zmniniaturyzowane moduły Singxer do zamontowania w DAC były w stanie zapewnić tą samą jakość.

Pewnym problemem jest słaba dystrybucja w Europie i wyższe ceny w EUR, pozostaje zawsze zakup w Chinach.

Dane fabryczne i techniczne

SU-1 jest niezależnym interfejsem cyfrowym o niskim jitterze z zegarem CRYSTEK CCHD-575/957

Zapewnia wysoką wydajność, niski poziom zniekształceń

Zapewnia szybka odpowiedź LDO jako główne źródło

Wyjścia: zbalansowane AES EBU, koncentryczne złącze RCA i BNC, gniazdo wyjściowe HDMI, port I2S, wyjście zegara WCLK.

Jest pierwszym interfejsem USB z użyciem XMOS xCORE-200 z serii produktów cyfrowych nowej generacji z chipem XMOS. Korzysta z 2x szybszej technologii przetwarzania, niż w starszych urządzeniach z chipem U8, osiągając szybkość 1000 MIPS przetwarzania.

dane techniczne:

interfejs wyjściowy obsługuje częstotliwości próbkowania:
PCM:
44.1 KHz, 48 KHz, 88.2 KHz, 96 KHz,
176.4 KHz, 192 KHz, 352.8 KHz, 384 KHz
(I2S obsługuje wszystkie częstotliwość próbkowania, S/PDIF wsparcie do 192 KHz
DSD:
2.8 MHz (DSD64)-DoP, natywnie
5.6 MHz (DSD128)-DoP, natywnie
11.2 MHz (DSD256)- natywnie
I2S wsparcie wszystkich DSD

S/PDIF, AES/EBU wsparcie DSD64 DOP
maksimum 32 bitów przez wyjście I2S
maksimum 24 bity przez wyjście S/PDIF
USB wejściowe jest standardowym gniazdem typu USB-B gniazdem,

USB zakres zasilanie 4.5 V-5.1 V;
coaxial RCA wyjście S/PDIF sygnału, poziom elektryczny 550mV (standardowo),
impedancja wyjściowa 75 omów.
Zasilanie AC 115 V/230 V

TALEMA transformator.
projekt płytki drukowanej PCB płyty głównej z 4-warstwami,

Systemy kompatybilność:
1: Windows XP, Windows 7, Windows 8; 32/64 bit, należy zainstalować sterownik
2: Rodzina MacOS 10.6 i później, należy użyć własne sterowniki
3: Linux z UAC2 wykorzystuje własny sterownik
4: Android OS 4.2 i wyżej, potrzebują wsparcia funkcji OTG


I2S port wykorzystanie gniazdo wyjściowe HDMI

Singxer U-1 test

Singxer U-1 test review

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers