M2Tech hiFace USB / S PDIF Converter

m2tech hiface test
m2tech hiface opinie

M2_Tech
M2_Tech_inside

M2Tech hiFace asynchroniczny konwerter z USB do S/PDIF

M2TECH Srl (obecnie pod nazwą Manunta od nazwiska właściciela) to włoska firma technologiczna z Piemontu, a wprowadzony przez nią w końcu 2009 r konwerter M2Tech hiFace wywołał wśród pasjonatów PC audio sporo zamieszania, ze względu na to, że obsługuje pełen sygnał 24/192 i jest bardzo tani. Był to pierwszy tak tani asynchroniczny konwerter USB / koaksial cyfrowy, wspierający wszystkie standardy próbkowania.
Po niezbyt udanym doświadczeniu z interfejsem USB od Audiophilleo, postanowiłem kupić właśnie m2tech hiface. Pomyślałem, że niewiele ryzykuję bo jest to urządzenie tanie. Sprowadziłem go od dealera z Drezna.
Hiface współpracuje z PC (sterowniki dla Win XP, Vista, Win 7) i Mac (sterowniki dla 10.4, 10.5, 10.6). Jest to bardzo poręczny mały interfejs USB, do którego podpina się bezpośrednio przewód cyfrowy RCA 75ohm. Występuje z wyjściem RCA lub BNC, z którym cena jest nieznacznie wyższa.
Rozwiązuje on problem podłączenia komputera do zewnętrznego przetwornika, bez konieczności inwestowania w bardzo drogą kartę muzyczną z wyjściami cyfrowymi, obsługującymi 24/192. Dodatkowo dzięki dwóm precyzyjnym oscylatorom kwarcowym zapewnia bardzo precyzyjne taktowanie zegara, redukując znacząco jitter oraz przesunięcia fazowe go powodujące. Zapewniając wysoką stabilność nawet w zmieniających się warunkach pracy – niestabilne napięcie na wyjściu USB, zmiany temperatury – na poziomie 2-5ppm, kiedy w zwykłych odtwarzaczach CD stabilność jest zwykle na poziomie 50-100ppm. Dzięki transformatorowi galwanicznemu interfejs pełni także funkcje filtra przeciw przedostawaniu się tzw śmieci z komputera do zewnętrznego przetwornika, co jest dość przykrym i podstawowym problemem z PC audio. Sam co jakiś czas mam z tym problem, słychać na wyjściu cyfrowym karty muzycznej jakieś trzaski czasem na muzyce, a nawet miałem incydent, że z komputera został podany jakiś bardzo głośny szum i niestety spaliły się po tym wstęgowe głośniki wysokotonowe, bo wzmacniacz akurat wtedy był dość głośno ustawiony.
 
Opinie o urządzeniu i brzmienie
Czytane opinie są za równo krytyczne, jak i pełne zachwytu na temat tego urządzenia. Największą jego wadą jest to, że jest zbyt tanie i wiele osób nie oczekuje wyrafinowania w takiej cenie. Ale trudno znaleźć konkretne zarzuty do jakości i działania.
Jeśli chodzi o mnie, to zakup okazał się po prostu brzmieniową rewelacją. Prysnęły wszelkie wątpliwości dotyczące połączenia USB, których nabrałem po odsłuchach Audiophilleo, gdzie dźwięk był suchy i pozbawiony alikwotów. Tutaj nasycenie i muzykalność jest taka sama jak z najlepszych kart muzycznych poprzez wyjście spdif lub z transportów CD. Względem połączenia spdif z karty muzycznej dostajemy lepsze filtrowanie od śmieci z komputera i „click free”, ale sygnał nie jest całkowicie wolny od tych zakłóceń, są one tylko na niższym poziomie. Aby korzystać z tego urządzenia trzeba mieć odpowiednio szybki komputer i wydajne złącze USB 2, gdyż na materiale HD, w tym szczególnie 176.4 lub 192, łatwo może się przytkać transfer, co skutkuje trzaskami. Ważne jest też na pewno aby wyłączyć inne programy obciążające system. Nie zawsze jednak okazuje się to wystarczające, gdyż urządzenie posiada nietypową cechę, tj bardzo wysokie napięcie na wyjściu spdif, które znacznie (wielokrotnie) przewyższa standardowo stosowane i nie z każdym procesorem będzie to dobrze współgrało. Wysokie napięcie ma na celu skompensowanie spadku napięcia przy zastosowaniu bardzo długich kabli spdif. Problem może być jak masz standardowy kabel 0,5m lub 1m. Osobiście odczułem problemy tego typu na nagraniach 176 i 192 kHz, kiedy dochodziło do dziwnych zakłóceń i trzasków na moim Berkeley Audio Design Alpha, dopiero po zastosowaniu aż 7 metrowego kabla koaksjalnego to ustąpiło. Także na ścieżkach HD, w zależności od posiadanego konwertera należy się liczyć z problemami. Na standardowych 44.1 kHz wszystko jest ok. Niektórzy także polecają podłączenie hiface poprzez przedłużacz USB, aby odsunąć interfejs od innych urządzeń USB, aby nie zachodziły interferencje.
Nie sądziłem że za 100 euro można kupić coś tak dobrze grającego, choć nie do końca uniwersalnego jeśli chodzi o HD. Jest to po prostu bardzo dobry produkt w niezwykle atrakcyjnej cenie, zajmuje najwyższe noty w kategorii jakość / cena.
 
Specyfikacja
wejście 1 x USB 2.0 męski
wyjście 1 x RCA S/PDIF Stereo Digital Audio Format żeński lub BNC
Obsługiwane częstotliwości
44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4khZ, 192kHz
Rozdzielczość 16 up to 24 bit
Wymiary 10.2(d) x 2.2(h) x 2(w) cm
Zasilanie 5V DC z portu USB
Temperatury zakres pracy 0°C to 70°C
Waga ok. 50g
Ile kosztuje
W Polsce pojawił się już dystrybutor m2Tech, a ceny są zbliżone do tych w Europie. W Niemczech kosztuje od ok. 110 EUR z wyjściem RCA, od 120 EUR z BNC.
Podsumowanie
dla ścieżek 16/44.1 rewelacja, dla plików HD wymaga uwagi jeśli chodzi o konfiguracje z danym typem konwertera, ze względu na nietypowo wysokie napięcie wyjściowe spdif.

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers