LITE DAC-60LE

LITE DAC-60LE

Jest to jeden z najlepszych chińskich budżetowych DAC, produkowanych kilka lat temu, oparty o wielobitowy procesor BB PCM1704 (potem Texas Instr). Niestety już nie produkują tych kości – praktycznie najlepszych przetworników jakie zobaczyły świat. Szkoda, że niedawno i sam DAC został wycofany z produkcji ze względu na wyczerpanie zapasu procesorów PCM 1704. Na rynku wtórnym ich ceny są coraz wyższe i jest dużo podróbek. DAC wspiera odtwarzanie materiału o maksymalnej rozdzielczości 24/96, ale nie jest to żadnym problemem. Kto posłucha ten zrozumie. Nie potrzebne mi DSD i wysokie próbkowania, już wiele razy się naciąłem na DACki z obsługą DSD, co zwykle skutkuje tym, iż słabo odtwarzają one potem zwykłe PCM 16/44. Także wyleczyłem się z pogoni za najnowszymi standardami, bo potem nie chce się ich słuchać.

Brzmienie

Seryjny DAC brzmi dość jasno i pojawiają się sibilianty, dlatego konieczny jest up-grade. Brzmienie Lite DAC 60 (po wszystkich up-grade) jest nawet lepsze niż ze szkoły Audio Note. Barwy są wspaniałe, a wokale jak żywe i obecne, że nie można się oderwać, posiadają ciało i masę. Stosunek jakości do ceny jest znakomity. Trzeba jednak najpierw popracować nad upgrade, szczególnie nad lampami i kondensatorami, wymianą zegara oscylatora, poprawieniem zasilacza zanim się to osiągnie.

Upgrade

Fabrycznie na pokładzie są rosyjskie lampy 6DJ8 EH. Jeśli ktoś chce poprawić dźwięk dobrze zainwestować w NOS Telefunken PC 189 (jest tańsza), ECC 88 lub Brimar ECC 88. Te modele najlepiej się spisują.

Do sztandarowych upgrade należy oprócz zastosowania lamp NOS i wymiany kondensatorów sprzęgających 3.3uF zwykle na Mundorf Supreme S/G/O wraz z równolegle włączonymi MKP ERO 0,01uF (niektórzy to stosują, ale ja zrezygnowałem, gdyż ten patent wygładza szorstko brzmiące kondensatory, do których nie należą złote Mundorfy i spowodowałby stłumienie detalu), dodanie dławika 10H do zasilacza, wymiana 5 kondensatorów w zasilaczu (w tym 4 elektrolitów), dodanie do układu 2 kondensatorów Mundorf Supreme 0,01uF S/G/O. Na pokładzie fabrycznej wersji LE znajdują się Mundorfy Supreme Silver in Oil, które mogą być zbyt jasne w niektórych systemach, wówczas trzeba je wymienić na inne spokojniej brzmiące jak S/G/O albo jeszcze spokojniejsze np. Jensen PIO lub teflonowe. Dobrze jest także wymienić zegar oscylatora na Vanguard TCXO 0.1ppm 6.144MHz zmniejszy to jitter. Dostępne jest wiele innych upgrade, w tym dodatkowe transformatory I/V w układzie wyjściowym i inne, bo jest to bardzo lubiany DAC na rynku DIY. Można nawet zaszaleć i zamontować baterię dobrych kondensatorów teflonowych 2x 3,3uF ale cena będzie astronomiczna.

Lite 60LE (upgradowany) zastąpił u mnie nowoczesne DACki na przetwornikach Sabre, które zostały sprzedane (bardzo dobry ruch).

DSCF1688-BDSCF1671-BDSCF1672-BDSCF1674-B

Powyżej wersja fabryczna LE bez upgrade. Poniżej zdjęcie mojego DAC po wszystkich up-grade.

20161015_190019-1Poniżej upgrade innych użytkowników z netu. Jest dużo możliwości upgrade i jego wariacji do wyszukania w Internecie, gdyż jest to kultowy przetwornik i lubiany do up-gradów.

wariacje-upgrade-2wariacje-upgrade

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers