Audio Note EMPRESS Silver

Audio Note zostało założone w połowie lat 70 w Japonii przez Hiroyasu Kondo, później powstał oddział w UK prowadzony przez Duńczyka Petera Qvortrupa. Właśnie on rozsławił tę markę na świecie. Audio Note obecnie ma siedzibę jedynie w UK, a w Japonii powstają urządzenia sygnowane marką Kondo, która jest oddzielną firmą z nieco wyższej półki cenowej. Podobnie firma ANK kits z Kanady, wcześniej działająca pod nazwą Audio Note Kits obecnie jest niezależnym podmiotem i nie może posługiwać się nazwą Audio Note, choć posiada zbliżone topologie i filozofię konstruowania, która wywodzi się bezpośrednio od Audio Note.

Najnowsze dziecko w mojej kolekcji wzmacniaczy lampowych z kwietnia 2016 nabyte od https://esoteric-hifi.com/ Tomasz Lipowski, którego znam od 20 lat, który obecnie jest dystrybutorem urządzeń importowanych przez Szemis Konsultant.

Końcówki mocy Audio Note Empress Silver (low gain) zabudowane na 4 lampach 2A3 w konfiguracji asymetrycznej PSE, moc 7.5 wata, lampa sterująca 6J5, zasilacz z prostownikiem 5U4G, miedziany transformator wyjściowy IHiB o profilu C, obudowa otwarta- widoczne lampy, panel frontowy czarny akryl fortepianowy.

Odsłuch i wrażenia:

W trakcie odsłuchów miało miejsce doskonałe dopasowanie mocy wyjściowej (7.5 W) i efektywności zestawów http://najlepszeodtwarzacze.pl/DIY_kolumny_do_lamp_2A3.php  (97 dB/ 2.93V). Uzyskiwane poziomy głośności i efekty dynamiczne były bardzo satysfakcjonujące, bez obcinania na każdym rodzaju muzyki. Odsłuch był w pokoju 50mkw, ale kolumny nie stały na środku, ale bliżej jednego z jego narożników. Źródłem był najlepszy w historii tej firmy DAC Accuphase DC-91, napędzany z komputera poprzez hiface EVO 2 + EVO CLOCK 2 i srebrne okablowanie. Myślę że kolumny o skuteczności przynajmniej 92db będą wystarczające, aby czerpać dużo przyjemności z AN Empress. Muszą być oczywiście to kolumny dobre.

Brzmienie jest podobne do Vindicatora Silver Signature, choć jest nieco mniej wyrafinowane i mniej czarodziejskie, ale dźwięk ma większy rozmach, lepszy bas. Z odpowiednimi kolumnami bardzo dobrze nadaje się do muzyki rockowej i wielkich koncertów, gdzie Vindicator miał pewne ograniczenia. Na pokładzie lampy 2A3 RCA NOS black plate oraz prostownicza NOS RCA, które zastąpiły rosyjskie fabryczne. Sterujące na razie jeszcze są fabryczne GEC, czekają na wymianę na inne NOS.

20160410_182242-1 20160410_182210-1 20160410_182342-1

opuścił kolekcję, idąc w dobre ręce

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers