Audio Note DAC 4.1 Ultimate kit

Firma ANK kits z Kanady, prowadzona obecnie przez Briana Smitha, wcześniej powiązana była z brytyjsko-japońskim Audio Note i działała pod nazwą Audio Note Kits. Po prostu Audio Note UK sprzedawało na początku swojej działalności także kila produktów  w formie kitu. Po decyzji aby zaprzestać produkcji kitów w UK, przejęciem tej działalności zainteresował się Fun wzmacniaczy w formie kitów Kanadyjczyk Brian Smith, który ma żonę Brytyjkę. Spotkał się z z szefem Audio Note Peterem Qvortrupem, który zgodził się przekazać Smithowi tą działalność i dostarczać potrzebne części. Obecnie ANK Kits jest niezależnym podmiotem i nie może posługiwać się już nazwą Audio Note, choć posiada zbliżone topologie i filozofię konstruowania, która wywodzi się bezpośrednio od Audio Note. Niektóre projekty są wprost udoskonalonymi starszymi projektami Audio Note. Nadal wiele części ANK Kits kupuje od brytyjskiego Audio Note.

Audio Note Kits działa wysyłkowo z Kanady, skąd można zamówić kity do dowolnego kraju. Firma miała co prawda wcześniej kilku dealerów, w tym w Europie, ale właściwie nie posiadali oni na stanie towaru a ceny były znacznie wyższe, a czas oczekiwania dłuższy. Brian Smith koordynuje cały proces i posiada rozlicznych podwykonawców, którzy dla niego pracują. ANK Kits obecnie oferuje zestawy do montażu, można jednak zamówić także zmontowane modele, ale jest to oferowane wyłącznie dla klientów z USA i Kandy. Mają na to wpływ względy celno-podatkowe, bo firma oferuje klientom z EU pokrycie kosztów podatkowo-celnych importu, co przy kitach (których wartość trudno oszacować kiedy są to sterty części luzem) jest łatwiejsze niż przy gotowych towarach.

Część produktów ANK Kits wydaje się nawet lepiej dopracowana względem oryginalnych AN. Ceny są nadal konkurencyjne, ale rosły sukcesywnie w kolejnych latach przez 20lat. Początkowo Kit1 kosztował 1000$, następnie 1200, 1400$, a obecnie kosztuje 2500$. W ofercie są przedwzmacniacze, wzmacniacze oraz słynne końcówki mocy Single-Ended (wzmacniacze w klasie A i AB oraz pracujące w push-pull), przedwzmacniacze gramofonowe, słynne zestawy głośnikowe Audio Note i oczywiście najbardziej popularne, będące też największym sukcesem komercyjnym DAC z 1x Oversamplingiem. Kity posiadają wiele rozwiązań pokrewnych gotowym produktom Audio Note, ale formalnie są to inne produkty o bardzo  zbliżonym brzmieniu i zapożyczonych lub pokrewnych rozwiązaniach. Niektóre płytki kitu (zasilacz, przetwornik) są identyczne jak w gotowych produktach Audio Note, podobnie zastosowane komponenty np. kondensatory.

Zamawiając kit otrzymuje się wielkie pudło (ok. 70x70x70cm) pełne części i elementów obudowy. Są one popakowane w kilkanaście woreczków foliowych. Złożenie kitu i jego uruchomienie wymaga pewnej wiedzy oraz doświadczenia. Osoba bez żadnego doświadczenia w montowaniu podobnych rzeczy, bez żadnej wiedzy w zakresie elektryki i elektroniki sobie nie poradzi. Trzeba być też przygotowanym na okoliczność, iż mogą wystąpić pewne braki lub nadmiar części w przysłanym kitcie. Trzeba się liczyć z tym, że może wystąpić konieczność domówienia brakujących części u sprzedawcy lub złożenia reklamacji w kwestii niedoborów. Widać, iż sprzedawca ma dużo (może za dużo?) zamówień i wielu poddostawców, od których otrzymuje poszczególne części zestawu i potem je kompletuje i realizuje wysyłkę kitu do finalnego klienta. Z pewnością nieraz nie panuje nad całą logistyką, co powoduje że może czegoś brakować lub jest nadmiar w paczce. Ja kupowałem trzykrotnie kit od ANK i zawsze czegoś brakowało, albo występował jakiś problem, który trzeba było załatwić. Trzeba być cierpliwym, bo od zmówienia kitu do grającego urządzenia może minąć nawet 2 miesiące. W moim przypadku przy poprzednich zakupach brakowało kosztownych kondensatorów Audio Note oraz diody led, srebrnych gniazd RCA, a także CD z instrukcją. Przy zakupie DAC 4.1 brakowało jedynie diody LED z całej listy i dość długo trwała wysyłka płytki sekcji cyfrowej, którą jeden z podwykonawców wysłał paczką ekonomiczną (reszta części przyszła UPS), co spowodowało kolejne 2 tyg opóźnienia. Oczywiście sprzedawca dośle to czego brakuje, ale to trwa dość długo i można się denerwować. Jedno trzeba przyznać i pochwalić, że wsparcie w przypadku problemu działa szybko i odpowiedzi na mail są natychmiastowe. Przy montażu DAC 4.1 miałem problem z płytą zasilacza, którą bezpłatnie dla mnie powtórnie skompletowano, złożono i przysłano w ciągu kilku dni. Także nabywca nie będzie pozostawiony sam sobie, trzeba tylko być bardzo cierpliwym. Finalny efekt akustyczny jest jednak warty tych wszystkich problemów.

Brzmienie

Coś wspaniałego, brzmienie gramofonu, wciągające, słucham swojej kolekcji muzycznej i odkrywam ją na nowo. Nagrania straciły taką jakby chrypkę na wysokich tonach wynikającą z oversamplingu, powodującą cyfrowe artefakty, a przecież słuchałem ich wcześniej na najlepszych multibotowych DAC ze starej szkoły (ale miały one 8x oversmpling); Accuphase DC-91, Audio GD Master 7. W tym oversamplingu okazuje się jest pies pogrzebany, ANK 4.1x pracuje w trybie NOS, bez oversamplingu i w tym tkwi sekret, że nie można przestać go słuchać. Bajka.
DACów delta-sigma (sabe itp) już nie dotykam, bo nie da się ich słuchać, także z nimi nie ma sensu nawet porównywać Audio Note 4.1.

Tu będzie później bardziej szczegółowy opis i recenzja tego DAC, na którego pokładzie zamontowałem najlepsze części; duże transformatory toroidalne I/V 1:1 z wersji DAC Signature 5 (sprzedawane oddzielnie po 1500$), kosztowne transformatory C-Core wyjściowe, kondensatory V-cap, woskowe Jupiter i dlatego DAC nazywa się Ultimate, czyli powyżej wersji LE. Porównuje go z Accuphase DC-91 i Audio GD Master 7, czyli z DACami z wysokiej półki.

Tekst z tłumacza ze strony ANK (tymczasowo)

Wbudowany transformator C-Core  ANK Audiokits DAC 4.1 jest naszym najpopularniejszym przetwornikiem DAC od 2011 roku. Aby uzyskać najlepszą cyfrową reprodukcję, DAC 4.1 oferuje aksamitną płynną pracę bez cyfrowych artefaktów i wysokich krawędzi. Zgodnie z tradycją Audio Note, polegającą na przetwarzaniu czystej drabinki rezystorowej (R-2R) metodą czystej obróbki cyfrowo-analogowej, przenosi ona informacje cyfrowe bezpośrednio na napięcie wyjściowe. A z potrójnymi transformatorami C-Core reprodukcja cyfrowa nigdy nie brzmiała tak dobrze!     

Funkcje DAC 4.1 obejmują 
• Transformatory wyjściowe trójbiegunowe. 
• Wstępnie złożona cyfrowa płytka DAC z toroidalnymi transformatorami wejściowymi i kondensatorami Elna Cerafine. 
• Ulepszony zasilacz M2 wykorzystuje wysokiej jakości RubyCon 
Electrolytics i Panasonic FC Caps na pozycji żarnika. 
• 5687 płyta sterownika z dźwiękowymi 
opornikami tantalowymi, kondensatory olejowe Mundorf ze srebrem i kondensatory Elna Cerafine 
• Obsługa XLR, RCA (SPDIF) i opcjonalnego wejścia USB 
oraz zrównoważonych wyjść RCA i XLR.
• Opcjonalna płyta wejściowa USB.     Najnowsza wersja DAC 4.1 oferuje wiele funkcji i obsługuje próbkowanie do 24/96 kHz i szerokości danych. DAC ma również prostowany i regulowany zasilacz M2, zapewniający najwyższą gładkość. Aby uzupełnić czystą cyfrową i analogową konstrukcję DAC 4.1, płyta cyfrowa nie ma analogowego filtrowania (analogowe filtrowanie zostało całkowicie usunięte). Jeśli szukasz cyfrowej reprodukcji dźwięku bez cyfrowych artefaktów i gładkiej jak aksamit wyjściowy bez zmęczenia, to DAC 4.1 to zestaw dla Ciebie! 

Drabinkowy DAC 4.1  R-2R v Delta-Sigma 
Rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze audiofilskiego poziomu DAC 

Audio Note DAC wymaga architektury rezystora drabinkowego w przeciwieństwie do bardziej powszechnego przetwarzania komputerowego Delta-Sigma. DAC Delta-Sigma i drabinki rezystorowe R-2R są zupełnie inne. Zamiast używać pętli sprzężenia zwrotnego i zegarów oversamplingowych o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać „przybliżenie” danych cyfrowych w postaci typów Delta-Sigma, przetwornik R-2R włączy każdy wymagany bit w cyfrowym „słowie”, a dokładna ilość prądu będzie wypływ z układu, aby zrekonstruować przebieg analogowy. Ta metoda jest idealna w swojej prostocie i znajduje odzwierciedlenie w jakości dźwięku. Sprawdź nasz artykuł na temat R-2R i DAC Delta-Sigma. Potrójne transformatory wyjściowe C-Core – Potężne transformatory wyjściowe Triple C-Core są montowane z przodu obudowy DAC 4.1 i są jednymi z najnowszych technologii C-Core. Te transformatory są produkowane zgodnie z wymagającymi specyfikacjami, co pozwala nam przenieść DAC 4.1 na niesamowity poziom dźwięków. Zwiększona definicja, autorytet i wysokie informacje końcowe pozwalają fortepianowi i wokalowi uderzać prosto w serce! Pasujący do transformatorów wyjściowych Triple C-Core ten przetwornik zapewnia audiofilskie wrażenia zarezerwowane tylko dla kilku.

        Transformatory I / V – Nasze transformatory I / V zostały specjalnie zaprojektowane przez Audio Note Engineering, aby zapewnić przystępny cenowo, ale bardzo skuteczny transformator dla DAC 4.1. Transformatory I / V są stosowane w celu maksymalizacji transferu energii podczas fazy konwersji prądu do napięcia, co skutkuje zwiększoną dynamiką. Aby uzyskać pełny artykuł Andy Grove, kliknij ten link.

       Płyta wyjściowa Signature 5687 – Nasza czcigodna płytka wyjściowa 5687 wyposażona w rezystory 1-watowe Audio Note Tantalum i kondensatory olejowe Mundorf Silver Gold – proste, czyste io niezwykłej czystości dźwięku.

Dostępnych jest wiele 5687 lamp z regenerowanych do klasycznych NOS 50-tych. Nasza tablica do podpisów wydobywa najdrobniejsze detale z Twojego cyfrowego materiału źródłowego! W rzeczywistości będziesz zaskoczony, że jest cyfrowy – brzmi to naturalnie i ekologiczne.        Tube rectified and tube regulowany zasilacz M2 _ Zasilacz M2 w DAC 4.1 jest ulepszoną wersją PCB oryginalnego zasilacza M2 pobranego z linii produktów gotowych Audio Note UK. Wykorzystuje transformator sieciowy i połączenie dławika z 6X5 do prostowania rur i ECL82 do regulacji. Ta najnowsza wersja wykorzystuje pionowe radiatory, kondensatory najwyższej mocy firmy Mundorf, elektrolity Rubycon i rezystory TAKMAN 1W. Odkryliśmy, że ta kombinacja ma doskonałą wydajność i niezawodność. Dodatkowo mamy dedykowaną cyfrową płytkę zasilającą, która zapewnia, że ​​czułe obwody cyfrowe są zasilane z płynnego i cichego źródła zasilania. 

        Gotowy produkt _ Możesz zamówić DAC 4.1 jako część naszego ZESTAWU FABRYCZNEGO za dodatkowe 15% ceny zakupu. Po prostu wybierz opcję „WYKOŃCZONY PRODUKT” w sekcji sklepu na stronie.

        Jak uzyskać naprawdę świetną jakość dźwięku ze źródła cyfrowego _ Aby zrobić naprawdę dobry cyfrowy, musisz zrobić naprawdę dobry analog! Nie obchodzi mnie ile bitów jest używanych lub próbek na sekundę – większość producentów ma obsesję na punkcie cyfrowej specyfikacji i nie wkłada wiele wysiłku we wszystkie analogowe obwody, które są zaangażowane w DAC najwyższego poziomu. Z drugiej strony jest to analog, którego słuchają nasze uszy – wszystko w domenie cyfrowej musi zostać zamienione na analogowe, aby nasze uszy i mózgi zrozumiały, a to jest DUŻA część DAC-a. Aby cieszyć się muzyką cyfrową na przykład w jednym, zakończonym systemie 300B, ich liczba jest związana z architekturą, którą uważamy za niezwykle ważną. Spójrzmy na nasz własny Dac 4.1, aby rozpocząć.

Po pierwsze, naszym zdaniem, musi to być architektura drabinkowych rezystorów nieregulowanych (R-2R), aby zachować zgodność z cyfrowymi informacjami znajdującymi się na dysku. Po drugie, sekcja konwersji cyfrowej na analogową potrzebuje doskonałego zasilania, aby zapewnić dokładne napięcie DC. Robimy to za pomocą naszego pokładowego zasilacza i tablicy rozdzielczej DAC.Mały sygnał analogowy, który jest tworzony na naszej płycie DAC, wykorzystuje prąd wyjściowy z układu DAC wraz z wysokiej jakości rezystorem tantalowym Audio Note, aby wytworzyć napięcie wyjściowe. Sygnał ten jest następnie przesyłany do transformatora 1: 1 z rdzeniem niklowym (transformator I / V), który umożliwia replikację tego sygnału na analogowej karcie linii. Płyta analogowa jest stopniem przewodu rurowego z powiązanym z nim sprzężeniem transformatora. Nasz zasilacz M2 (który jest zarówno rektyfikowany w lampie, jak i regulowany lampowy) zapewnia napięcie HT dla tej płytki.Projekt transformatorów wyjściowych wykorzystujących C-rdzeni ma również kluczowe znaczenie dla powielenia wszystkich częstotliwości wymaganych w sygnale analogowym i jest w stanie doprowadzić ten sygnał do następnego urządzenia w łańcuchu – wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza. Ta ogólna filozofia Audio Note sprawiła, że ​​nasz DAC jest bardzo popularny wśród wymagających audiofilów, którzy chcą usłyszeć najlepszą cyfrową reprodukcję bez zmęczenia! Sprawdź DAC 4.1 i bądź przygotowany na to, aby cieszyć się muzyką CD i cyfrową w całkowicie nowy sposób.  

PC Audio, DAC, Hi-End historia, DIY kolumny loudspeakers